top of page

Formandsberetning 2025


Generalforsamling 17 januar 2025


 

Kære Alle

Velkommen til Generalforsamling i DNO

 

Jeg kan indlede med at sige, at Generalforsamlingen skønnes lovligt tidsmæssigt indkaldt ved opslag på hjemmesiden som foreskrevet i vedtægterne. Der er ligeledes rettidigt fremsendt indkaldelse til medlemmer ved e-mail post.

Jeg vil mene at vi kan anerkende dette.

 

 

Formandens beretning 2023 for DNO til generalforsamling 17 januar 2025

 

Det har været et stille år meget baseret på den fortsatte situation i sundhedsvæsenet.

Der er afholdt flere bestyrelsesmøder. De blev dels afholdt fysisk ved Unni Jeppesen Odense men også virtuelt. 

 

Formanden SWP har deltaget i flere møde i FAPS-regi, dels repræsentantskabsmødet oktober 2024, som i år blev afholdt som et en-dagsmøde i forbindelse med Lægeforeningens årsmøde.

DNO var fortsat ikke repræsenteret i FAPS bestyrelse grundet den rotationsordning for små selskaber, Vi udtrådte oktober 2022. Vi er repræsentant i bestyrelsen sammen med andre små faglige selskaber, og deler sædet i FAPS bestyrelse sammen med anæstesiologi og radiologi. Pladsen i FAPS bestyrelse veksler mellem disse selskaber for en periode på 4 år. Ved repræsentantskabsmøde 2022 er stafetten givet videre til anæstesiologi. Vi har ikke hørt meget fra den side.

DNO er repræsenteret i FAPS udvalg som ved Lægeetisk nævn og adjungeret medlem i lægeforeningens Etiske udvalg

 

DNO deltager fortsat aktivt i at styrke de praktiserende neurologiske speciallæger position i forhold til det øvrige sundhedssystem, og har aktivt støttet en udbygning af speciallægesektoren specielt i yderområderne. Der er en betydelig ulige regional fordeling af ydernumre, hvor Region Hovedstaden er bedst bemandet og Region Nord dårligst. Vi har gjort FAPS bestyrelse opmærksom på denne ujævne fordeling af ydernumre

 

Vi arbejder fortsat for at være repræsenteret regionalt i faglige råd i alle regioner og repræsentationen øges langsom men sikkert Det er vigtigt med et lokalt engagement også for at styrke neurologien lokalt

Linda Locht Vejle er med i en gruppe for neuroplan i Region Syd og Jacob Møller Hansen er med i Region Sjælland for at repræsentere neurologi.

 

Moderniseringen er nu i fuld aktivitet og alle er nu klar på de nye ydelser og burde ikke give problemer. VI er i dialog med Danske Regioner omkring hvad vi laver i praksis og det forlyder at repræsentanter for Danske Regioner er meget tilfredse med den beskrivelse som vi neurologer kan fremvise ved kvartal opgørelser. Det er et imponerende antal konsultationer som leveres og fokusering på specialområder er opsigtsvækkende.

 

DNO er forsat ikke længere repræsenteret i Danmodis bestyrelse ved og vi må i fremtiden arbejde for at have en fast repræsentant i Danmodis i fremtiden.

 

Vi har gennem Danmodis og i samarbejde med Parkinson foreningen initieret et kvalitetsarbejde via RKKP omkring Parkinson patienter. Vi er fortsat aktive omkring dette vigtige arbejde. Vi støtter Parkinson foreningens arbejde for et øget fokus omkring PD og for etablering af et videncenter for Parkinson sygdom. Vi er fortsat aktive i at implementere de tanker som er nedskrevet i hvidbogen. DNO er fortsat en del af Parkinson Alliancen, som har forfattet hvidbogen.

Vi har initieret og deltaget i udfærdigelsen af en ansøgning om etablering af en database for registrering af kvalitetsdata for Parkinson patienter. Databasen er nu en realitet i regi af RKKP, som er en regional institution financieret af Danske Regioner for kvalitetsstandarder.

Etablering er primært for parkinsonforeningen med den faglige støtte er et samarbejde med Danmodis og DNO og andre faglige aktører som arbejder med PD patienter.

Vi er aktuelt i fortsat diskussion omkring hvordan databasen skal se ud og hvilke indikatorer og standarder som skal være måle punkter. For sekundær sektoren er indsamling af data omkring PD patienter begyndt og patienter fra speciellæge sektor vil være i gang i foråret 2025 som planlagt. Vi bliver fortsat ikke vægtet for det arbejde, som vi udfører, for vi har fortsat ansvaret for udredning og behandling i op til omkring halvdelen af patienter i Danmark. Sygehussektoren har sat sig på formandskabet, hvilket ikke synes rimeligt eftersom vi laver et stort arbejde med pd patienter.  

 

Vi har repræsenteret ved en plads i DNS-bestyrelse ved Katja Lohmann Larsen Ølstykke og deltager dermed i deres møder.  Der er fortsat en bevågenhed i DNS for at DNO er aktiv del af DNS, og der er forståelse for, at DNO er en faglig del af DNS med en stor faglig tyngde, men også en gruppe af neurologiske speciallæger som ikke kan sidestilles med andre faglige grupperinger eller faglige selskaber. 

DNO er repræsenteret i gruppen for Nationale Behandlingsvejledninger i Neurolog og påvirker processen til også at disse vejledninger bliver målrettet og tilpasset speciallægepraksis.

 

Der er nu i samarbejde med IKAS iværksat klyngeetablering for kvalitetsarbejde i speciallægepraksis. Det handler om etablering af regionale klynger for faglig udvikling og at vi lever op til kvalitetsstandarder, som er klinisk forankrede. Dette er ifølge overenskomsten og skal ske i alle regioner og alle neurologer.  Der mit indtryk efter en lidt nølende start så har arbejdet i klynger etableret sig og er velfungerende. Ved forespørgsel til klyngeansvarlige er det sociale og det faglige hovedomdrejningspunkter for videre udvikling af et fælles ensretning i praksis arbejdet.

Alle praksis er med i klyngearbejdet, som er obligatorisk ifølge overenskomsten. Der er fire klynger indenfor neurologien. Region Nord og region Midt er samlet i en klynge og ellers er hver region sig selv. Den nye Sundhedsreform vil medføre at klynge for Region hovedstaden og Region sjælland skal samles og det er ikke afgjort hvordan fremtiden for de to klynger bliver. Der kan være tale om en eller to klynger. I Region Hovedstaden er der aktuelt en klynge med 15 medlemmer og Region Sjælland med 6 neurologer.  Region Midt med 10 medlemmer Region Syd med 9.

Der er udnævnt klyngekoordinatorer og arbejdet er i gang.

Pia Wurtzen Norup Holte har tidligere været til et møde for klyngekoordinatorer, som repræsentant for alle. Det er uklart om der er etablevet en nyt møde for klyngekoordinatorer.

 

De praktiserende neurologer støtter fortsat op i arbejdet med at aflaste de neurologisk afdelinger Dette i forhold til den udlægnings aftale som er aftalt i overenskomsten. Fire regioner er repræsenteret i dette arbejde mens region Sjælland uklart hvorfor ikke modtager henvisninger fra sygehusene. Det betyder meget, at vi har vist vilje til at hjælpe til.

Denne støtte er blevet noteret både i Sundhedsstyrelsen og i Danske Regioner, og vi skønner, at dette er noget, som kan gavne os som gruppe fremover.  Vi har set at neurologer i Region Midt og Region Hovedstaden får patienter fra hospitaler og udlægningsaftalen fungerer fint og de praktiserende neurologer har bidraget til at aflaste sygehus ambulatorier. Patienter henvist til de neurologiske ambulatorier viderehenvises til praktiserende neurologer i regionen via en visitator. Der er et konstant flow af patienter ud fra ambulatorier.  Ordningen er omfattet af overenskomsten 2021.

 Der er i 2023 modtaget henvisninger fra 2 regioner Region Hovedstaden Region Midt. Det virker som om at behovet set i forhold til henvisninger er aftaget en del.

DNO har tidligere været inviteret til diskussioner omkring en hjerne plan, en plan inspireret af en central handlingsplan for hjerne nervesygdomme som er udfærdiget i Norge. Arbejdet er i sin start og det er uklart hvor det ender. Vi har bedt om at blive optaget i Hjernerådet hvilket er en sammenslutning af faglige selskaber som arbejder med hjernesygdomme og vi er accepteret som medlem nr 30. Vi vil deltage aktivt i arbejdet i Hjernerådet og må så se hvor det fører os hen.  

 

DNO har været inviteret til møde i Dansk Hovedpine Center og været med i udfærdigelsen af en Hvidbog omkring Hovedpine. Der er ikke tvivl om at også for hovedpine foreninger og for Hovedpine selskabet samt Dansk Hovedpine Selskab er De klar på at vi laver et stort stykke arbejde omkring patienter med Migræne.  

Vi er fortsat udfordrede på speciele lægemidler som før var forbeholdt regionsfunktioner. Sundhedsstyrelse har nu ændret injektionsbehandling til migræne behandling til at kunne udføres på hovedfunktionsniveau og vi forsøger fortsat at få dette i stand men har mødt problemer i forhold til apotekerloven som ikke giver mulighed for at give medicin til patienter gratis. Vi har gjort FAPS opmærksom på at patienter på hovedfunktionsniveau kan betale deres del efter gængse regler men der er fortsat nogle strukturelle hindringer, som forhindre dette.  

 

Indsamling af data omkring antal af Parkinson patienter tilknyttet speciallæge praksis i neurologi for 2019 har vist et stort antal Parkinson patienter i praksis. Sidste opgørelse viser at vi har ansvaret af op mod 6000 patienter i praksis og dette svarer til ca. 48%

Vi vil fortsætte arbejde med at indsamle data omkring specifikke grupper for at dokumentere det store arbejde vi laver. Vi vil i 2025 samle data omkring hovedpine specielt migræne og igen Parkinson sygdom.

Vi begynder ved Sentinel at få tal konkrete tal for sete diagnosegrupper og der synes som om at vi for 2023 varetager ca 6000 migræne patienter og i alt 12000 patienter med hovedpine

 

DNO har afgivet høringssvar til Sundhedsstyrelse vedr Cannabis behandling til patienter med neurologiske sygdomme.

 

DNO har arbejdet for at få uddannelseslæger ud i praksis også i neurologi, men det har været svært for små specialer at få noget gehør for etablering af dette aktuelt. FAPS er stærkt fortaler for dette. DNO har i FAPS bestyrelse arbejdet for at også små specialer får uddannelseslæger, og vi arbejder fortsat for, at få mulighed for uddannelseslæger til praksis. Som vi læser den politiske dagsorden omkring det nære sundhedsvæsen, ser vi et behov for flere neurologer i praksis. DNO har initieret et samarbejde med DNS angående dette og vi har diskussioner med uddannelsesudvalget om det praktiske. Vi arbejder videre med Katja Lohmann Larsen som tovholder for at få en løsning til stand. DNS virker positiv for en sådan ordning.

DNO læger leverer diagnoser til Sentinel og husk at registrere jeres patienter, enten ifølge den udarbejde liste eller ICD10. Alle journal konsultationer skal have en diagnose.   

 

DNO er fortsat repræsenteret i faglige fora og råd

 

Ruth Kirkeby er medlem af Advisory board for hovedpine ved Dansk hovedpine Center og det forlyder at der ikke er den store aktivitet. Der er etableret en ny og revideret hovedpine klassifikation som er implementeret.

Peter Thede Schmidt Hansen her med i bestyrelsen for Dansk Hovedpine selskab uden at der har været nogen aktivitet.

Stephen Wørlich Pedersen har plads  fagligt råd for neurologi i Region Hovedstaden, og Christian Pilebæk Hansen er medlem af fagligt udvalg for epilepsi. Arbejdet synes meget sygehus orienteret.

Linda Locht sidder i fagligt råd for Region Syd og det er lidt uklart hvori andre sundhedsfaglige råd er med vores repræsentation. Der er tilknyttet medlemmer fra DNO til faglige kollegiale netværk Erfa ved Region Syd.

Jacob Møller Hansen Slagelse er med i en central arbejdsgruppe vedrørende hovedpine specielt Hortons hovedpine og det er uklart hvad dette bliver til.

Jonas Kraft er medlem i specialråd for neurologi AUH

Søren Due Andersen er medlem i specialeråd for neurologi

 

Alle opfordres til at være aktive fagligt og sætte sig i positioner, hvor de kan repræsentere DNO og styrke de praktiserende neurologers arbejde.

 

Som i ved er der indført en ny overenskomst 2022 har betydet flere forandringer for os alle men snart er der forhandlinger omkring en ny overenskomst og vær aktiv i arbejdet omkring dette. Vi vil gener vise at vi er en vigtig del af Sundhedsvæsenet.

Hvad sundhedsreformen kommer til at tilbyde os fremover er ganske så uklart men vi vil gerne deltage i arbejdet for et mere ligeværdigt sundhedsystem. En ting er sikkert at sygehuse som vi kender det vil være i forandring og speciallægepraksis vil være fremtiden.

 

Velkomst til nye medlemmer

Karen Ægidius København

Jesper Milthers Nykøbing Falster

Erik Lisberg Johnsen Skanderborg

 

Udgåede medlemmer

Medlemmer afgået ved døden ?.

Peter Brøgger Christensen

 

Beretning fra udvalg

UEMS ved Anette Petersen Esbjerg beretter at der ikke har været nogen større aktivitet.

Det foreslås at Annett Petersen forsætter sin aktivitet i udvalget, og hun indvilger at forsætte, hvis hun vælges.

 

Der er ikke andre udvalg

 

Indkomne forslag til generalforsamlingen

Der er ikke indkommet forslag

 

Revideret regnskab.

Se gerne regnskab fremlagt ved kassereren Jacob Møller Hansen Slagelse.

 

Bestyrelsen i DNO

Valg til bestyrelsen sker hvert andet år på ulige år, og sker ifølge vedtægter ved generalforsamlingen

 

Den aktuelle bestyrelse består af:

 

Stephen Wørlich Pedersen, Frederiksberg, formand

Unni Jeppesen, Odense, næstformand

Linda Locht Vejle medlem

Erik Lehfeldt, Skanderborg, medlem

Jacob Møller Hansen, kasserer

 

Erik Lehfeldt har meddelt at han ønsker at udtræde af DNO’s bestyrelser da han har solgt sin praksis til Erik Lisberg Johnsen Skanderborg

Alle andre i bestyrelsen, er villige til at fortsætte sit arbejde i DNO’s bestyrelse

Bestyrelsen har rakt ud efter Søren Due Andersen Ålborg for at fortsætte repræsentationen fra Region Midt og han har acceptere indbydelsen til at deltage i bestyrelsen.

Kan andre have lyst til at være med til bestyrelsen så har vi jo et valg mellem to nye kandidater

 

 

Valg af revisor og suppleant

Som revisor foreslås Jonatan Forsberg Svendborg, som har indvilget i at forsætte som revisor.

 

Fastlæggelse af kontingent

Kontingent for 2022 er forslået af bestyrelsen at fastholdes til 400 kr. Kontingentet er således uændret.

 

Eventuelt

Der er ikke indkommet forslag

 

Hjemmeside

Der gøres opmærksom på at vi har en relativt aktiv hjemmeside dno-praksis.org som er åben for alle og forslag og forbedringer imødekommes med glæde. Lis Johansen Odense er web master

 

DNO-Generalforsamling 2025

Stephen Wørlich Pedersen

Formand DNO

Seneste blogindlæg

Se alle

Referat Generalforsamling 2025

REFERAT GENERALFORSAMLING DNO 17/1-2025 Dirigent: Erik Lehfeldt. Referent: Unni Jeppesen Formandens beretning: Der er blevet afholdt...

Generalforsamling DNO program

Generalforsamling DNO (program iht standarden) ·       Valg af dirigent ·       Formandens beretning ·       Rapport fra nedsatte udvalg,...

Formandsberetning 2024

Generalforsamling 19 januar 2024 Valg af dirigent   Jeg kan sige at Generalforsamlingen er lovligt tidsmæssigt indkaldt ved opslag på...

Comments


bottom of page